- Úvod
- Materiály koberců a údržba
BCF: Vlákno je tvořeno 100% polypropylénem bez úpravy a proto patří vlakno BCF mezi levnější varianty kusových koberců. I u této technologie však dochází k jistým vylepšením , jejichž cílem je zdokonalit jemnost vláken i intenzitu barev.
Heatset: Koberec tvoří 100% polypropylen upravený technologií tepelné fixace "heatset". Tento způsob úpravy dodává koberci mnoho žádoucích vlastností, jako je například vyšší objem či rozměrová stabilita. U tohoto materiálu také lépe vyniká pestrost barev a hebkost na dotek. Kvalitu koberce dost ovlivňuje hustota vetkaných vláken (vazných bodů/m2). Tyto koberce mají obvykle krátce střižený vlas mezi 8-15mm výšky.
Heatset frise: Tento druh koberce se vyrábí technologií "Heatset" vlas je zde však navíc výsledně zakroucen a jeho výška se pohybuje v rozmezí 15-25mm. Touto úpravou koberec získává luxusní vzhled a také se prodlužuje jeho životnost.
Heatset carving: Tento druh se vyrábí stejnou technologií "Heatset" a však zde je vlas na určitých místech seříznut aby vytvářel takzvaný plastický vzhled.
Bouclé: Tento koberec je opět 100% polypropylen upravený technologií "flatweave", zde se smyčka vlákna nerozřezaná pevně utáhne a na rubu jí tuží latexový zátěr. Tato technologie dodává koberci skutečnou pevnost a odolnost. Výhodou takového koberce byla odolnost a stálobarevnost. Nyní se dělají koberce Bouclé i na venkovní použití např. k bazénu apod...
Shaggy: Vlákno tvoří 100% polypropylen, 100% polyester nebo materiálové kombinace. tyto koberce se vyznačují variabilitou v provedení. Výška vlasu shaggy dosahuje až 50mm, vlas je podstatně hrubší a tím získáva jednoznačnou přednost v bytovém designu. Na trhu se objevují i koberce kombinované "shaggy + smyčka" kde tato kombinace tvoří klidně i vzor nebo vybrání plastického vzhledu.Udržba u těchto koberců je stejně jednoduchá - klepání a suché vysávání postačuje k bezchybné funkci.
Udržba:
Nejdéle zůstane koberec čistý tím, že jej často vysáváte, protože jemné častečky prachu, které zůstávají na povrchu způsobují pozdější zašpinění.
JAK NA SKVRNY
- Skvrny odstraňujte vždy tak rychle, jak je to jen možné.
- Nejprve odstraňte povrch skvrny nožem nebo lžící. Postupujte při tom od kraje ke středu, abyste ji zbytečně nezvětšili.
- Pak skvrnu odstraňte hadříkem nebo savým papírem. Snažte se při tom odstranit co nejvíce vlhkosti, např. tím, že se na papír postavíte.
- Nedrhněte místo příliš. Váš koberec by mohl na postiženém místě silně změnit původní vzhled.
- Ve většině případů lze zbytek skvrny odstranit vlažnou vodou, ev. trochou šamponu na koberce, suchou pěnou, popř. tetrachlórem (tetrachlórmetanem). V žádném případě nepoužívejte prací nebo čistící prostředky s tzv. změkčovadlem(optickým zesvětlovačem). Pokud použijete čistící prostředky, vyzkoušejte je nejdřív na zcela malé ploše.
- Nenechávejte skvrnu příliš mokrou. Přes veškerou opatrnost by mohl vzniknout tmavý okraj kolem postiženého místa.Nechoďte po koberci, dokud neuschne.
UPOZORNĚNÍ!
- Aceton, odlakovač - nepoužívejte na materiály z acetátového hedvábí nebo tricelu.
- Metylalkohol - je hořlavý a jedovatý.
- Technický benzín - na citlivých materiálech nechává kontury, těžko se odstraňuje.
- Peroxid vodíku - trvale poškozuje materiál, zesvětluje.
- Nejdříve způsob odstranění skvrny vyzkoušejte na skryté části koberce (např na okraji). Jako tampóny používejte bílé (nebarvené) absorpční materiály z bavlny.
MÁSLO, TUK, KRÉM NA BOTY, SILNĚ OLEJOVĚ SKVRNY:
Absorpční tampón namočený v technickém benzínu, poté ředěný šampon na koberce (osvědčily se také gelové prací prostředky).
LIMONÁDA, LIKÉR, INKOUSTOVÁ NÁPLŇ:
Poťukávejte skvrnu zředěným čpavkem, poté studená voda.
VÍNO:
Posypte solí a nechte působit. Poté teplá voda nebo ředěný biologický práci prostředek.
ŽVÝKAČKA:
Odstraňovač žvýkaček (mrazicí činidlo). Je možno přetřít žvýkačku kostkou ledu aby ztuhla, poté potřete absorpčním tampónem namočeným v metylalkoholu a vyčistěte jako obvykle.
FIX, PROPISOVACÍ TUŽKA:
pokud nestačí teplá voda a ředěný šampon na koberce, použijte absorpční tampón namočený v metylalkoholu.
LAK NA NEHTY:
Potřete absorpčním tampónem namočeným v acetonu. Pozor na barevné textilie (aceton odbarvuje!) Rychleschnoucí laky nelze odstranit v domácích podmínkách.
LEPIDLO:
Ředitelné vodou - namočte a vyčistěte. Pozor na oděry materiálu! Lepivá místa po odstraněných samolepkách setřete navlhčeným hadříkem nebo technickým benzínem. Rychleschnoucí lepidla nelze odstranit ani chemickým čistěním.
ASFALT:
Seškrábnete, poté použijte absorpční tampón namočený v technickém benzínu.
KOLOMAZ:
Terpentýn, poté v případe nutnosti eukalyptový olej.
REZ, MĚDĚNKA, NESMÝVATELNÝ INKOUST:
Přetřete ředěnou citrónovou šťávou a nechte 10-I5min. působit. Poté na skvrnu položte vlhký hadřík a přežehlete. Opakujte dle potřeby.
PLÍSEŇ:
Roztok čpavku (1:10) a následně teplá voda. Pozor na barevné textilie (čpavek odbarvuje)!
OLEJOVÉ BARVY:
Nechte ztuhnout a oloupejte, na zbylou skvrnu přiložte sací papír a přežehlete vlažnou žehličkou.
VOSK:
Jakoukoli vodou, aceton nebo alkohol
PASTA NEBO VOSK NA PARKETY:
Terpentýn.
KRÉM, RTĚNKA:
Ředěný šampon na koberce, pokud je nutné - terpentýn.
ZVRATKY:
Roztok 1 dl čpavkového alkoholu a 6-7 dl vody
KREV:
Čistá studená voda, u zaschlých skvrn biologický prací prostředek (2%).
HOŘČICE, VÝKALY:
Ředěný šampon na koberce s čajovou lžičkou octa, poté teplá voda.
MOČ:
Vysušte houbou, poté chemický čistící prostředek na koberce.
OHARKY, SAZE:
Vysát, poté ředěný šampon na koberce.
ČOKOLÁDA:
Teplá voda, v případě nutnosti ředěný šampon na koberce.
ČAJ:
Teplá voda, eventuálně biologický prací prostředek
CELULÓZOVÝ LAK:
Odlakovač a v případě nutnosti tetrachlór, trichlór nebo terpentýn.
PLASTELÍNA, MODELÁŘSKÁ HLÍNA:
Pokud není hmota zatvrdlá - vyloupejte a zbytek tzv. vytamponujte přitiskáváním hmoty zpět na postižené místo. Poté použijte rozpouštědle tuku nebo lehký benzin (INF). Poslední stopy odstraníte absorpčním tamponem namočeným v technickém benzinu či acetonu.